Treeknorm-naleving zakt voor polikliniekbezoek
62.4% van de metingen zit binnen norm — 2.1 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 38% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor behandeling loopt op met 2.7 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 62.9% over alle metingen heen. 285 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
62.4% van de metingen zit binnen norm — 2.1 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 38% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Academisch Ziekenhuis Maastricht Maastricht | Interne geneeskunde - Nefrologie Polikliniekbezoek | 2221 d | 39.9 d | +2181.1 d | +178.5σ |
| Amphia locatie Molengracht Breda | Neurologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 45 d | 27.1 d | +17.9 d | +62.1σ |
| Radboudumc Nijmegen | IUI (gynaecologie) Behandeling | 17 d | 0.1 d | +16.9 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 31.2 d | Diagnostiek landelijk 20.6 d | Behandeling landelijk 63.6 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 28.5 d −2.7 d | 19.8 d −0.8 d | 56.2 d −7.4 d |
| Euregio | 30.3 d −0.9 d | 20.8 d +0.2 d | 62.9 d −0.7 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.836 van 4.543 metingen binnen norm
1.009 van 1.320 metingen binnen norm
1.240 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 21 sep 2021 (≈ 6 maanden geleden) zat 55.0% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 56.1%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +2.7 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-behandeling-verrichtingen.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Operatieve verwijdering slokdarm (heelkunde) (Chirurgie (heelkunde) (303)) is in twee weken gestegen van 55.7 d naar 114.1 d. 7 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 44.2 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +1.7 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-polikliniekbezoek-verrichtingen.
| +58.6σ |
| Medisch Spectrum Twente, loc. Enschede Enschede | Initiële totale knie vervanging (orthopedie) Behandeling | 84 d | 116.4 d | -32.4 d | -23.2σ |
| Meander Medisch Centrum locatie Amersfoort Amersfoort | Initiële staaroperatie (oogheelkunde) Behandeling | 68 d | 17.7 d | +50.3 d | +16.0σ |
| Tjongerschans Heerenveen | Kaakchirurgie Polikliniekbezoek | 24 d | 102.0 d | -78.0 d | -14.2σ |
| SMRZ Doetinchem Doetinchem | Revalidatie Polikliniekbezoek | 28 d | 7.0 d | +21.0 d | +12.7σ |
| Catharina-Ziekenhuis, locatie EINDHOVEN Eindhoven | Anesthesiologie / Pijnbestrijding Polikliniekbezoek | 21 d | 67.3 d | -46.3 d | -10.2σ |
| Treant Zorggroep, locatie Refaja Stadskanaal | Operatieve behandeling meniscus en/of kniebanden (geen vers letsel, exclusief artroscopische behandeling) (heelkunde, orthopedie) Behandeling | 52 d | 279.3 d | -227.3 d | -9.6σ |
| Martini Ziekenhuis Groningen | Colonscopie Diagnostiek | 21 d | 29.5 d | -8.5 d | -9.4σ |
| Stichting BovenIJ Ziekenhuis, loc. Amsterdam Amsterdam | Primaire operatieve behandeling van afwijkingen van neustussenschot (kno) Behandeling | 139 d | 47.2 d | +91.8 d | +9.2σ |
| Elisabeth TweeSteden Ziekenhuis locatie Elisabeth, Tilburg Tilburg | Interne geneeskunde - Endocrinologie Polikliniekbezoek | 120 d | 50.3 d | +69.8 d | +9.1σ |
9.9 d −10.7 d |
65.2 d +1.6 d |
| Midden-NL | 26.3 d −4.9 d | 29.5 d +8.9 d | 78.6 d +15.0 d |
| Noord-NL | 36.9 d +5.7 d | 26.0 d +5.4 d | 96.6 d +33.0 d |
| Noordwest | 22.8 d −8.4 d | 14.8 d −5.8 d | 62.2 d −1.4 d |
| Oost | 34.9 d +3.7 d | 22.6 d +2.0 d | 59.2 d −4.4 d |
| SpzNet AMC | 25.5 d −5.7 d | 20.6 d +0.0 d | 43.2 d −20.4 d |
| West | 41.9 d +10.7 d | 26.1 d +5.5 d | 59.5 d −4.1 d |
| Zuidwest-NL | 32.2 d +1.0 d | 21.1 d +0.5 d | 49.7 d −13.9 d |
| Zwolle | 40.1 d +8.9 d | 26.0 d +5.4 d | 76.6 d +13.0 d |
3.003 van 8.088 metingen overschrijden de Treeknorm.
55.7% van de metingen zit binnen norm — 1.5 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 44% boven de Treeknorm uitkomt.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Compliance steeg met 1.4 procentpunt naar 76.4%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Mohs chirurgie (dermatologie) (Dermatologie (310)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 61.0 d terug naar 39.9 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.