Treeknorm-naleving zakt voor polikliniekbezoek
48.5% van de metingen zit binnen norm — 4.1 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 52% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor behandeling daalt met 1.3 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 53.9% over alle metingen heen. 493 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
48.5% van de metingen zit binnen norm — 4.1 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 52% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| HagaZiekenhuis, locatie Den Haag S Gravenhage | Urologie - algemeen Polikliniekbezoek | 21 d | 149.9 d | -128.9 d | -446.6σ |
| Sint Anna Ziekenhuis, locatie EINDHOVEN Eindhoven | Gynaecologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 40 d | 86.1 d | -46.1 d | -159.6σ |
| Sint Annaziekenhuis, locatie GELDROP Geldrop | Gynaecologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 40 d | 86.1 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 39.4 d | Diagnostiek landelijk 22.8 d | Behandeling landelijk 61.7 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 38.8 d −0.6 d | 18.6 d −4.2 d | 56.0 d −5.7 d |
| Euregio | 37.6 d −1.8 d | 28.6 d +5.8 d | 57.6 d −4.1 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.245 van 4.628 metingen binnen norm
1.007 van 1.393 metingen binnen norm
1.232 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 11 jan 2022 (≈ 6 maanden geleden) zat 58.6% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 48.2%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De stijgende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Bron-systemen lopen vol — dit verdient een nadere blik per regio.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
72.3% van de metingen zit binnen norm — 3.0 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 28% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijke gemiddelde voor Operatieve behandeling urine-incontinentie en/of blaasverzakking bij man (urologie) (Urologie (306)) is in twee weken gestegen van 83.2 d naar 108.9 d. 20 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 41.4 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
| -159.6σ |
| Amsterdam UMC, locatie VUmc Amsterdam | Transgender zorg Polikliniekbezoek | 250 d | 4.5 d | +245.5 d | +135.7σ |
| Alrijne Ziekenhuis Alphen aan den Rijn Alphen aan den Rijn | Baarmoederhalsafwijkingen uitstrijkje (gynaecologie) Diagnostiek | 60 d | 29.4 d | +30.6 d | +59.4σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Orthopedie - Heupklachten Polikliniekbezoek | 28 d | 14.1 d | +13.9 d | +48.2σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Orthopedie - Algemeen Polikliniekbezoek | 28 d | 14.1 d | +13.9 d | +48.2σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Orthopedie - rugklachten Polikliniekbezoek | 28 d | 14.1 d | +13.9 d | +48.2σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Orthopedie - Voet en/of enkelklachten Polikliniekbezoek | 28 d | 14.1 d | +13.9 d | +48.2σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Orthopedie - Knieklachten Polikliniekbezoek | 28 d | 14.1 d | +13.9 d | +48.2σ |
| Spijkenisse Medisch Centrum, loc. Spijkenisse Spykenisse | Botdichtheidsmeting DEXA meting (radiologie) Diagnostiek | 120 d | 11.5 d | +108.5 d | +35.8σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Sterilisatie man als zelfstandige verrichting (urologie, heelkunde) Behandeling | 359 d | 30.9 d | +328.1 d | +35.2σ |
11.4 d −11.4 d |
58.3 d −3.4 d |
| Midden-NL | 34.7 d −4.7 d | 25.2 d +2.4 d | 72.8 d +11.1 d |
| Noord-NL | 50.0 d +10.6 d | 27.5 d +4.7 d | 87.7 d +26.0 d |
| Noordwest | 26.3 d −13.1 d | 16.0 d −6.8 d | 54.6 d −7.1 d |
| Oost | 44.2 d +4.8 d | 28.6 d +5.8 d | 65.6 d +3.9 d |
| SpzNet AMC | 30.3 d −9.1 d | 17.1 d −5.7 d | 44.9 d −16.8 d |
| West | 48.3 d +8.9 d | 32.7 d +9.9 d | 63.6 d +1.9 d |
| Zuidwest-NL | 40.4 d +1.0 d | 26.2 d +3.4 d | 48.2 d −13.5 d |
| Zwolle | 52.9 d +13.5 d | 31.2 d +8.4 d | 80.4 d +18.7 d |
3.830 van 8.314 metingen overschrijden de Treeknorm.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Compliance steeg met 0.9 procentpunt naar 53.7%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Bypass-operatie als zelfstandige verrichting (cardiopulmonale chirurgie) (Cardiopulmonale chirurgie (328)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 59.0 d terug naar 32.4 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.