Behandeling loopt landelijk op
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +4.8 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-behandeling-verrichtingen.
Het landelijk beeld voor behandeling loopt op met 4.8 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 51.5% over alle metingen heen. 360 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +4.8 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-behandeling-verrichtingen.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Academisch Ziekenhuis Maastricht Maastricht | Orthopedie - Schouderklachten Polikliniekbezoek | 1831 d | 24.6 d | +1806.4 d | +142.5σ |
| Erasmus MC Rotterdam | Orthopedie - Voet en/of enkelklachten Polikliniekbezoek | 120 d | 18.8 d | +101.2 d | +98.2σ |
| Stichting Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen Terneuzen | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 44 d | 6.5 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 39.2 d | Diagnostiek landelijk 22.2 d | Behandeling landelijk 67.5 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 39.5 d +0.3 d | 18.7 d −3.5 d | 56.8 d −10.7 d |
| Euregio | 37.5 d −1.7 d | 26.3 d +4.1 d | 66.4 d −1.1 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.175 van 4.566 metingen binnen norm
922 van 1.313 metingen binnen norm
1.090 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 8 feb 2022 (≈ 6 maanden geleden) zat 58.7% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 45.6%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De stijgende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Bron-systemen lopen vol — dit verdient een nadere blik per regio.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
48.3% van de metingen zit binnen norm — 4.0 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 52% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijke gemiddelde voor Operatieve behandeling urine-incontinentie en/of blaasverzakking bij man (urologie) (Urologie (306)) is in twee weken gestegen van 85.6 d naar 120.4 d. 22 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 65.4 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
| +37.5 d |
| +71.8σ |
| Amsterdam UMC, locatie VUmc Amsterdam | Interne geneeskunde - Endocrinologie Polikliniekbezoek | 268 d | 11.8 d | +256.2 d | +70.9σ |
| Saxenburgh, Polikliniek Ommen, loc. OMMEN Ommen | Röntgen (radiologie) Diagnostiek | 14 d | 0.1 d | +13.9 d | +48.2σ |
| St. Rivas Zorggroep, locatie Beatrix Ziekenhuis Gorinchem | Neurologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 56 d | 29.3 d | +26.8 d | +25.8σ |
| Gelre Ziekenhuizen Apeldoorn Apeldoorn | Operatieve behandeling prostaatcarcinoom (urologie) Behandeling | 253 d | 35.2 d | +217.8 d | +24.8σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Triggerfingerrelease (plastische chirurgie) Behandeling | 7 d | 14.1 d | -7.1 d | -24.5σ |
| Medisch Centrum Leeuwarden, loc. Leeuwarden Leeuwarden | MRI nek Diagnostiek | 90 d | 24.7 d | +65.3 d | +24.4σ |
| Medisch Centrum Leeuwarden, loc. Leeuwarden Leeuwarden | MRI hersenen Diagnostiek | 90 d | 24.7 d | +65.3 d | +24.4σ |
| Medisch Centrum Leeuwarden, loc. Leeuwarden Leeuwarden | MRI schouder(s)/bovenste extremiteit(en Diagnostiek | 90 d | 24.7 d | +65.3 d | +24.4σ |
| Medisch Centrum Leeuwarden, loc. Leeuwarden Leeuwarden | MRI heup(en)/ onderste extremiteit(en). Diagnostiek | 90 d | 24.7 d | +65.3 d | +24.4σ |
11.9 d −10.3 d |
63.9 d −3.6 d |
| Midden-NL | 33.6 d −5.6 d | 24.9 d +2.7 d | 75.8 d +8.3 d |
| Noord-NL | 46.4 d +7.2 d | 34.8 d +12.6 d | 113.2 d +45.7 d |
| Noordwest | 26.4 d −12.8 d | 15.7 d −6.5 d | 68.2 d +0.7 d |
| Oost | 46.4 d +7.2 d | 30.7 d +8.5 d | 67.9 d +0.4 d |
| SpzNet AMC | 31.2 d −8.0 d | 16.3 d −5.9 d | 51.3 d −16.2 d |
| West | 47.4 d +8.2 d | 21.8 d −0.4 d | 65.6 d −1.9 d |
| Zuidwest-NL | 40.1 d +0.9 d | 25.6 d +3.4 d | 52.6 d −14.9 d |
| Zwolle | 51.8 d +12.6 d | 30.4 d +8.2 d | 83.2 d +15.7 d |
3.947 van 8.134 metingen overschrijden de Treeknorm.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Compliance steeg met 2.8 procentpunt naar 47.6%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Compliance steeg met 1.1 procentpunt naar 70.2%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Transgender zorg (Overige) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 259.7 d terug naar 182.1 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.