Treeknorm-naleving zakt voor polikliniekbezoek
50.0% van de metingen zit binnen norm — 2.6 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 50% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor behandeling loopt op met 1.4 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 53.9% over alle metingen heen. 316 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
50.0% van de metingen zit binnen norm — 2.6 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 50% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Ziekenhuis St. Jansdal, locatie Harderwijk Harderwijk | Chirurgie (heelkunde) - Mammapoli / Borstonderzoek Polikliniekbezoek | 30 d | 1.9 d | +28.1 d | +93.2σ |
| Ziekenhuis Gelderse Vallei Ede | Chirurgie (heelkunde) - Mammapoli / Borstonderzoek Polikliniekbezoek | 148 d | 2.7 d | +145.3 d | +57.3σ |
| Ziekenhuis Gelderse Vallei Ede | Chirurgie (heelkunde) - Algemeen Polikliniekbezoek | 360 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 37.6 d | Diagnostiek landelijk 21.6 d | Behandeling landelijk 65.8 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 38.6 d +1.0 d | 20.8 d −0.8 d | 58.2 d −7.6 d |
| Euregio | 38.9 d +1.3 d | 24.6 d +3.0 d | 74.3 d +8.5 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.212 van 4.420 metingen binnen norm
941 van 1.333 metingen binnen norm
1.177 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 14 jun 2022 (≈ 6 maanden geleden) zat 52.4% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 47.4%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
51.5% van de metingen zit binnen norm — 1.8 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 49% boven de Treeknorm uitkomt.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Transgender zorg (Overige) is in twee weken gestegen van 258.8 d naar 302.1 d. 8 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 43.6 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
70.6% van de metingen zit binnen norm — 2.0 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 29% boven de Treeknorm uitkomt.
| 15.3 d |
| +344.7 d |
| +38.3σ |
| Stichting Zaans Medisch Centrum Zaandam | Sterilisatie vrouw als zelfstandige verrichting (gynaecologie) Behandeling | 242 d | 35.3 d | +206.8 d | +27.5σ |
| Jeroen Bosch Ziekenhuis, locatie Rosmalen S Hertogenbosch | Plastische Chirurgie - Algemeen Polikliniekbezoek | 44 d | 58.4 d | -14.4 d | -27.4σ |
| Xpert Clinics Orthopedie | Amsterdam Eindhoven | Initiële totale heupvervanging (orthopedie) Behandeling | 9 d | 14.9 d | -5.9 d | -20.5σ |
| Xpert Clinics Orthopedie | Amsterdam Eindhoven | Initiële totale knie vervanging (orthopedie) Behandeling | 9 d | 14.9 d | -5.9 d | -20.5σ |
| Xpert Clinics Orthopedie | Amsterdam Eindhoven | Diagnostische en/of therapeutische kijkoperatie knie (orthopedie) Behandeling | 9 d | 14.9 d | -5.9 d | -20.5σ |
| Xpert Clinics Orthopedie | Almere Almere | Initiële totale knie vervanging (orthopedie) Behandeling | 9 d | 14.9 d | -5.9 d | -20.5σ |
| Xpert Clinics Orthopedie | Almere Almere | Initiële totale heupvervanging (orthopedie) Behandeling | 9 d | 14.9 d | -5.9 d | -20.5σ |
| Xpert Clinics Orthopedie | Almere Almere | Diagnostische en/of therapeutische kijkoperatie knie (orthopedie) Behandeling | 9 d | 14.9 d | -5.9 d | -20.5σ |
| Xpert Clinics Orthopedie | Amsterdam Osdorp Amsterdam | Diagnostische en/of therapeutische kijkoperatie knie (orthopedie) Behandeling | 9 d | 14.9 d | -5.9 d | -20.5σ |
12.4 d −9.2 d |
65.3 d −0.5 d |
| Midden-NL | 23.9 d −13.7 d | 20.6 d −1.0 d | 58.2 d −7.6 d |
| Noord-NL | 48.5 d +10.9 d | 29.3 d +7.7 d | 90.9 d +25.1 d |
| Noordwest | 24.1 d −13.5 d | 13.6 d −8.0 d | 65.2 d −0.6 d |
| Oost | 46.1 d +8.5 d | 27.6 d +6.0 d | 65.5 d −0.3 d |
| SpzNet AMC | 29.4 d −8.2 d | 14.7 d −6.9 d | 45.5 d −20.3 d |
| West | 42.4 d +4.8 d | 27.6 d +6.0 d | 68.7 d +2.9 d |
| Zuidwest-NL | 40.5 d +2.9 d | 28.9 d +7.3 d | 56.5 d −9.3 d |
| Zwolle | 52.1 d +14.5 d | 26.2 d +4.6 d | 83.6 d +17.8 d |
3.710 van 8.040 metingen overschrijden de Treeknorm.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Ablatie (cardiologie) (Cardiologie (320)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 111.9 d terug naar 91.4 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.