Treeknorm-naleving zakt voor polikliniekbezoek
56.1% van de metingen zit binnen norm — 3.3 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 44% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor behandeling daalt met 2.8 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 59.2% over alle metingen heen. 306 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
56.1% van de metingen zit binnen norm — 3.3 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 44% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Flevoziekenhuis, loc. Almere Almere | Dermatologie - Oncologie (verdachte plek) Polikliniekbezoek | 175 d | 4.4 d | +170.6 d | +45.5σ |
| Ziekenhuis Rijnstate, locatie Arnhem Arnhem | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 70 d | 29.5 d | +40.5 d | +44.8σ |
| Bernhoven B.V. Uden | Dermatologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 43 d | 89.1 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 36.6 d | Diagnostiek landelijk 21.7 d | Behandeling landelijk 58.0 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 37.2 d +0.6 d | 20.3 d −1.4 d | 57.7 d −0.3 d |
| Euregio | 40.0 d +3.4 d | 22.0 d +0.3 d | 64.9 d +6.9 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.595 van 4.622 metingen binnen norm
1.024 van 1.373 metingen binnen norm
1.339 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 20 sep 2022 (≈ 6 maanden geleden) zat 49.3% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 52.3%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Transgender zorg (Overige) is in twee weken gestegen van 192.0 d naar 317.4 d. 8 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 40.9 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +2.0 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-polikliniekbezoek-verrichtingen.
| -46.1 d |
| -14.5σ |
| Stichting Ziekenhuisgroep Twente, locatie Hengelo OV Hengelo | Oogheelkunde - Algemeen Polikliniekbezoek | 150 d | 200.0 d | -50.0 d | -13.5σ |
| Stichting Ziekenhuisgroep Twente, locatie Hengelo OV Hengelo | Oogheelkunde - Staar Polikliniekbezoek | 150 d | 200.0 d | -50.0 d | -13.5σ |
| Radboudumc Nijmegen | IUI (gynaecologie) Behandeling | 16 d | 24.7 d | -8.7 d | -13.5σ |
| IJsselland Ziekenhuis Capelle aan den IJssel | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 155 d | 91.7 d | +63.3 d | +12.9σ |
| IJsselland Zkh Buitenpolikliniek Krimpen, loc. Krimpen a/d IJssel Krimpen aan den IJssel | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 155 d | 91.7 d | +63.3 d | +12.9σ |
| IJsselland Ziekenhuis - Polikliniek Kralingen Rotterdam | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 155 d | 91.7 d | +63.3 d | +12.9σ |
| Dijklander Ziekenhuis, Poli Enkhuizen Enkhuizen | Cardiologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 45 d | 10.1 d | +34.9 d | +12.0σ |
| Bernhoven B.V. Uden | Reumatologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 90 d | 22.6 d | +67.4 d | +12.0σ |
| Sint Antonius Ziekenhuis Locatie Nieuwegein Nieuwegein | Gynaecologie - Infertiliteit Polikliniekbezoek | 28 d | 14.3 d | +13.7 d | +11.8σ |
11.5 d −10.2 d |
48.6 d −9.4 d |
| Midden-NL | 28.1 d −8.5 d | 30.8 d +9.1 d | 44.0 d −14.0 d |
| Noord-NL | 47.2 d +10.6 d | 29.0 d +7.3 d | 81.0 d +23.0 d |
| Noordwest | 22.0 d −14.6 d | 14.3 d −7.4 d | 58.9 d +0.9 d |
| Oost | 40.3 d +3.7 d | 23.3 d +1.6 d | 70.4 d +12.4 d |
| SpzNet AMC | 27.7 d −8.9 d | 18.0 d −3.7 d | 39.5 d −18.5 d |
| West | 46.1 d +9.5 d | 26.2 d +4.5 d | 61.5 d +3.5 d |
| Zuidwest-NL | 41.4 d +4.8 d | 23.9 d +2.2 d | 50.9 d −7.1 d |
| Zwolle | 51.6 d +15.0 d | 25.3 d +3.6 d | 72.4 d +14.4 d |
3.410 van 8.368 metingen overschrijden de Treeknorm.
Het landelijke gemiddelde daalde met −2.8 d — een breed positief signaal voor behandeling.
Compliance steeg met 0.6 procentpunt naar 56.4%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Longrevalidatie (revalidatiegeneeskunde) (Revalidatiegeneeskunde (327)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 29.4 d terug naar 16.8 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.