Treeknorm-naleving zakt voor diagnostiek
71.5% van de metingen zit binnen norm — 2.8 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 29% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor diagnostiek loopt op met 1.6 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 56.3% over alle metingen heen. 274 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
71.5% van de metingen zit binnen norm — 2.8 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 29% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Bernhoven B.V. Uden | Neurologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 240 d | 80.4 d | +159.6 d | +87.1σ |
| Wilhelmina Ziekenhuis, locatie Assen Assen | Urologie - algemeen Polikliniekbezoek | 90 d | 30.8 d | +59.2 d | +30.4σ |
| OLVG locatie Oost, Amsterdam Amsterdam | Anesthesiologie / Pijnbestrijding Polikliniekbezoek | 21 d | 0.8 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 40.9 d | Diagnostiek landelijk 23.0 d | Behandeling landelijk 58.4 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 43.9 d +3.0 d | 17.7 d −5.3 d | 48.8 d −9.6 d |
| Euregio | 47.7 d +6.8 d | 21.6 d −1.4 d | 57.6 d −0.8 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.442 van 4.661 metingen binnen norm
934 van 1.306 metingen binnen norm
1.316 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 30 mei 2023 (≈ 6 maanden geleden) zat 49.0% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 49.7%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
52.4% van de metingen zit binnen norm — 1.2 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 48% boven de Treeknorm uitkomt.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Operatieve behandeling urine-incontinentie en/of blaasverzakking bij man (urologie) (Urologie (306)) is in twee weken gestegen van 74.0 d naar 98.0 d. 22 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 47.8 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +1.6 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-diagnostiek-verrichtingen.
| +19.6σ |
| Locatie Blixembosch Eindhoven | Revalidatie na beroerte (revalidatiegeneeskunde) Behandeling | 20 d | 27.7 d | -7.7 d | -15.6σ |
| Medisch Spectrum Twente, loc. Enschede Enschede | Diagnostische en/of therapeutische kijkoperatie knie (orthopedie) Behandeling | 97 d | 43.8 d | +53.2 d | +13.5σ |
| Catharina-Ziekenhuis, locatie EINDHOVEN Eindhoven | Gastroscopie Diagnostiek | 21 d | 8.4 d | +12.6 d | +13.0σ |
| Xpert Clinics Proctologie | Velp Velp | Operatieve behandeling goedaardige aandoeningen van/rondom de anus (heelkunde, dermatologie) Behandeling | 7 d | 15.3 d | -8.3 d | -12.8σ |
| Rugpoli | Randstad Hoofddorp | MRI hersenen Diagnostiek | 66 d | 8.9 d | +57.1 d | +12.7σ |
| HagaZiekenhuis, locatie Zoetermeer Zoetermeer | Primaire operatieve behandeling van afwijkingen van neustussenschot (kno) Behandeling | 127 d | 183.7 d | -56.7 d | -11.9σ |
| Tjongerschans locatie Steenwijk Steenwijk | Gynaecologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 90 d | 14.9 d | +75.1 d | +10.6σ |
| Noordwest Ziekenhuisgroep, locatie Alkmaar Alkmaar | MRI schouder(s)/bovenste extremiteit(en Diagnostiek | 4 d | 1.1 d | +2.9 d | +10.1σ |
| Medisch Centrum Leeuwarden B.V. Leeuwarden | Orthopedie - Algemeen Polikliniekbezoek | 60 d | 45.4 d | +14.6 d | +10.1σ |
16.5 d −6.5 d |
51.2 d −7.2 d |
| Midden-NL | 31.1 d −9.8 d | 29.8 d +6.8 d | 44.4 d −14.0 d |
| Noord-NL | 57.2 d +16.3 d | 29.0 d +6.0 d | 84.0 d +25.6 d |
| Noordwest | 24.7 d −16.2 d | 14.8 d −8.2 d | 59.2 d +0.8 d |
| Oost | 44.3 d +3.4 d | 22.6 d −0.4 d | 74.0 d +15.6 d |
| SpzNet AMC | 29.5 d −11.4 d | 19.3 d −3.7 d | 40.2 d −18.2 d |
| West | 50.6 d +9.7 d | 31.9 d +8.9 d | 85.6 d +27.2 d |
| Zuidwest-NL | 42.8 d +1.9 d | 25.7 d +2.7 d | 53.3 d −5.1 d |
| Zwolle | 56.3 d +15.4 d | 29.4 d +6.4 d | 61.4 d +3.0 d |
3.640 van 8.332 metingen overschrijden de Treeknorm.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Compliance steeg met 0.5 procentpunt naar 55.6%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Transgender zorg (Overige) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 530.8 d terug naar 290.6 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.