Treeknorm-naleving zakt voor diagnostiek
69.2% van de metingen zit binnen norm — 3.5 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 31% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor diagnostiek loopt op met 1.7 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 56.3% over alle metingen heen. 481 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
69.2% van de metingen zit binnen norm — 3.5 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 31% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Dijklander Ziekenhuis, locatie Purmerend Purmerend | Chirurgie (heelkunde) - Proctologie Polikliniekbezoek | 5 d | 29.2 d | -24.2 d | -62.1σ |
| Ziekenhuis Amstelland, locatie Amstelveen Amstelveen | Röntgen (radiologie) Diagnostiek | 21 d | 0.3 d | +20.8 d | +45.9σ |
| Haaglanden Medisch Centrum, locatie Bronovo S Gravenhage | Anesthesiologie / Pijnbestrijding Polikliniekbezoek | 40 d | 27.9 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 41.9 d | Diagnostiek landelijk 24.1 d | Behandeling landelijk 51.9 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 45.5 d +3.6 d | 22.3 d −1.8 d | 43.7 d −8.2 d |
| Euregio | 53.9 d +12.0 d | 19.0 d −5.1 d | 58.4 d +6.5 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.396 van 4.689 metingen binnen norm
905 van 1.308 metingen binnen norm
1.413 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 26 dec 2023 (≈ 6 maanden geleden) zat 48.8% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 49.7%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
51.1% van de metingen zit binnen norm — 0.8 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 49% boven de Treeknorm uitkomt.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Maag, darm en leverziekten - Algemeen (Maag, darm en leverziekten (318)) is in twee weken gestegen van 93.3 d naar 110.5 d. 98 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio West op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 49.6 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +1.7 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-diagnostiek-verrichtingen.
| +12.1 d |
| +38.3σ |
| Dijklander Ziekenhuis, locatie Purmerend Purmerend | Gynaecologie - Incontinentie voor de vrouw Polikliniekbezoek | 17 d | 75.8 d | -58.8 d | -30.2σ |
| Dijklander Ziekenhuis, locatie Purmerend Purmerend | Interne geneeskunde - Immunologie Polikliniekbezoek | 365 d | 14.0 d | +351.0 d | +28.7σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Geleen) Geleen | Interne geneeskunde - Oncologie Polikliniekbezoek | 190 d | 11.9 d | +178.1 d | +22.5σ |
| Dijklander Ziekenhuis, locatie Purmerend Purmerend | Gynaecologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 32 d | 75.8 d | -43.8 d | -22.5σ |
| Ziekenhuis Rivierenland, locatie Tiel Tiel | Gynaecologie - Incontinentie voor de vrouw Polikliniekbezoek | 112 d | 48.3 d | +63.8 d | +22.3σ |
| Noordwest Ziekenhuisgroep, locatie Den Helder Den Helder | Echografie (radiologie) Diagnostiek | 11 d | 3.2 d | +7.8 d | +20.1σ |
| Universitair Medisch Centrum Groningen, locatie Groningen Groningen | Gynaecologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 120 d | 26.7 d | +93.3 d | +19.0σ |
| Maasstad Ziekenhuis, loc. Rotterdam Rotterdam | Orthopedie - Algemeen Polikliniekbezoek | 16 d | 1.9 d | +14.1 d | +14.9σ |
| Dijklanderziekenhuis, Behandelcentrum Waterland Oost, loc. Volendam Volendam | Echografie (radiologie) Diagnostiek | 16 d | 9.3 d | +6.8 d | +14.9σ |
16.4 d −7.7 d |
44.8 d −7.1 d |
| Midden-NL | 34.5 d −7.4 d | 29.8 d +5.7 d | 39.3 d −12.6 d |
| Noord-NL | 50.4 d +8.5 d | 27.3 d +3.2 d | 67.3 d +15.4 d |
| Noordwest | 27.0 d −14.9 d | 13.0 d −11.1 d | 45.8 d −6.1 d |
| Oost | 44.2 d +2.3 d | 26.5 d +2.4 d | 65.7 d +13.8 d |
| SpzNet AMC | 27.3 d −14.6 d | 24.4 d +0.3 d | 35.3 d −16.6 d |
| West | 50.9 d +9.0 d | 31.7 d +7.6 d | 84.8 d +32.9 d |
| Zuidwest-NL | 45.1 d +3.2 d | 24.8 d +0.7 d | 45.0 d −6.9 d |
| Zwolle | 52.0 d +10.1 d | 28.0 d +3.9 d | 56.6 d +4.7 d |
3.664 van 8.378 metingen overschrijden de Treeknorm.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De stijgende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Bron-systemen lopen vol — dit verdient een nadere blik per regio.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De stijgende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Bron-systemen lopen vol — dit verdient een nadere blik per regio.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Compliance steeg met 1.1 procentpunt naar 59.3%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Transgender zorg (Overige) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 152.1 d terug naar 52.6 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.