Treeknorm-naleving zakt voor diagnostiek
66.8% van de metingen zit binnen norm — 2.9 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 33% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor polikliniekbezoek daalt met 3.2 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 55.6% over alle metingen heen. 438 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
66.8% van de metingen zit binnen norm — 2.9 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 33% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Adm. De Ruyter Ziekenhuis locatie Vlissingen Vlissingen | Anesthesiologie / Pijnbestrijding Polikliniekbezoek | 4 d | 90.2 d | -86.2 d | -213.0σ |
| Diakonessenhuis Utrecht Utrecht | Plastische Chirurgie - Algemeen Polikliniekbezoek | 92 d | 5.0 d | +87.0 d | +35.5σ |
| Diakonessenhuis Utrecht Utrecht | Plastische Chirurgie - Oncologie Polikliniekbezoek | 92 d | 6.3 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 42.4 d | Diagnostiek landelijk 25.7 d | Behandeling landelijk 48.3 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 36.3 d −6.1 d | 21.6 d −4.1 d | 32.1 d −16.2 d |
| Euregio | 55.6 d +13.2 d | 16.1 d −9.6 d | 52.1 d +3.8 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.242 van 4.577 metingen binnen norm
880 van 1.317 metingen binnen norm
1.450 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 24 dec 2024 (≈ 6 maanden geleden) zat 44.3% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 49.9%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Transgender zorg (Overige) is in twee weken gestegen van 42.6 d naar 151.0 d. 8 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Oost op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 30.6 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De stijgende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Bron-systemen lopen vol — dit verdient een nadere blik per regio.
| +85.7 d |
| +32.2σ |
| Albert Schweitzer Zkh., loc. Dordwijk Dordrecht | Oogheelkunde - Staar Polikliniekbezoek | 42 d | 5.1 d | +36.9 d | +22.8σ |
| Albert Schweitzer Zkh., loc. Zwijndrecht Zwijndrecht | Oogheelkunde - Staar Polikliniekbezoek | 42 d | 4.8 d | +37.2 d | +21.9σ |
| Meander Medisch Centrum locatie Amersfoort Amersfoort | Baarmoederhalsafwijkingen uitstrijkje (gynaecologie) Diagnostiek | 55 d | 19.5 d | +35.5 d | +20.5σ |
| Sint Anna Ziekenhuis, locatie EINDHOVEN Eindhoven | Orthopedie - Heupklachten Polikliniekbezoek | 52 d | 7.6 d | +44.4 d | +18.6σ |
| Stg RAP Heerlen | Revalidatie na beroerte (revalidatiegeneeskunde) Behandeling | 77 d | 34.6 d | +42.4 d | +17.9σ |
| Martini Ziekenhuis Groningen | Röntgen (radiologie) Diagnostiek | 12 d | 1.4 d | +10.6 d | +15.8σ |
| Stichting Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen Terneuzen | Anesthesiologie / Pijnbestrijding Polikliniekbezoek | 90 d | 64.2 d | +25.8 d | +13.3σ |
| HagaZiekenhuis, locatie Den Haag S Gravenhage | Oogheelkunde - Algemeen Polikliniekbezoek | 9 d | 200.0 d | -191.0 d | -12.9σ |
| Alrijne Ziekenhuis Leiderdorp Leiderdorp | Urologie - algemeen Polikliniekbezoek | 46 d | 6.3 d | +39.8 d | +12.3σ |
22.5 d −3.2 d |
46.6 d −1.7 d |
| Midden-NL | 34.3 d −8.1 d | 36.4 d +10.7 d | 44.4 d −3.9 d |
| Noord-NL | 58.3 d +15.9 d | 29.3 d +3.6 d | 61.8 d +13.5 d |
| Noordwest-NL | 29.6 d −12.8 d | 10.8 d −14.9 d | 51.1 d +2.8 d |
| Oost | 49.9 d +7.5 d | 30.2 d +4.5 d | 66.9 d +18.6 d |
| SpzNet AMC | 31.9 d −10.5 d | 21.8 d −3.9 d | 43.4 d −4.9 d |
| West | 46.6 d +4.2 d | 34.7 d +9.0 d | 58.2 d +9.9 d |
| Zuidwest-NL | 48.9 d +6.5 d | 30.8 d +5.1 d | 54.1 d +5.8 d |
| Zwolle | 48.8 d +6.4 d | 23.1 d −2.6 d | 37.5 d −10.8 d |
3.658 van 8.230 metingen overschrijden de Treeknorm.
Het landelijke gemiddelde daalde met −3.2 d — een breed positief signaal voor polikliniekbezoek.
Het landelijke gemiddelde daalde met −1.6 d — een breed positief signaal voor behandeling.
Compliance steeg met 1.4 procentpunt naar 49.0%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Compliance steeg met 1.7 procentpunt naar 62.1%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Oogheelkunde - Algemeen (Oogheelkunde (301)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 106.0 d terug naar 65.4 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.