Treeknorm-naleving zakt voor behandeling
55.9% van de metingen zit binnen norm — 4.3 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 44% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor behandeling loopt op met 3.7 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 50.8% over alle metingen heen. 408 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
55.9% van de metingen zit binnen norm — 4.3 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 44% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Poliklinieken Saxenburgh Coevorden- Gezondheidscentrum De Veltstroom Coevorden | Röntgen (radiologie) Diagnostiek | 21 d | 0.1 d | +20.9 d | +72.5σ |
| Sint Antonius Ziekenhuis Locatie Nieuwegein Nieuwegein | Echografie (radiologie) Diagnostiek | 15 d | 89.7 d | -74.7 d | -64.7σ |
| Spijkenisse Medisch Centrum, Buitenpolikliniek Rozenburg Rozenburg | Urologie - algemeen Polikliniekbezoek | 150 d | 42.0 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 46.0 d | Diagnostiek landelijk 24.6 d | Behandeling landelijk 55.2 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 41.4 d −4.6 d | 24.1 d −0.5 d | 41.9 d −13.3 d |
| Euregio | 55.3 d +9.3 d | 15.7 d −8.9 d | 55.9 d +0.7 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.024 van 4.652 metingen binnen norm
890 van 1.336 metingen binnen norm
1.356 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 4 feb 2025 (≈ 6 maanden geleden) zat 50.0% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 44.8%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De stijgende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Bron-systemen lopen vol — dit verdient een nadere blik per regio.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Sterilisatie man als zelfstandige verrichting (urologie, heelkunde) (Chirurgie (heelkunde) (303) / Urologie (306)) is in twee weken gestegen van 42.8 d naar 57.8 d. 43 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 42.2 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +3.7 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-behandeling-verrichtingen.
| +108.0 d |
| +23.1σ |
| Spijkenisse Medisch Centrum, loc. Spijkenisse Spykenisse | Urologie - algemeen Polikliniekbezoek | 150 d | 42.0 d | +108.0 d | +23.1σ |
| Admiraal De Ruyter Ziekenhuis B.V. Goes | Galblaasverwijdering (heelkunde) Behandeling | 115 d | 53.3 d | +61.7 d | +14.4σ |
| Sint Antonius Ziekenhuis Locatie Utrecht Utrecht | MRI rug Diagnostiek | 0 d | 88.2 d | -88.2 d | -13.9σ |
| Sint Antonius Ziekenhuis Locatie Utrecht Utrecht | MRI schouder(s)/bovenste extremiteit(en Diagnostiek | 0 d | 88.2 d | -88.2 d | -13.9σ |
| Sint Antonius Ziekenhuis Locatie Utrecht Utrecht | MRI nek Diagnostiek | 0 d | 88.2 d | -88.2 d | -13.9σ |
| Sint Antonius Ziekenhuis Locatie Utrecht Utrecht | MRI hersenen Diagnostiek | 0 d | 88.2 d | -88.2 d | -13.9σ |
| U-Clinic Amsterdam Amsterdam | Chirurgie (heelkunde) - Algemeen Polikliniekbezoek | 25 d | 4.6 d | +20.4 d | +13.6σ |
| Noordwest Ziekenhuisgroep, locatie Alkmaar Alkmaar | MRI heup(en)/ onderste extremiteit(en). Diagnostiek | 33 d | 2.1 d | +30.9 d | +13.4σ |
| U-Clinic Amsterdam Amsterdam | Chirurgie (heelkunde) - Proctologie Polikliniekbezoek | 25 d | 3.7 d | +21.3 d | +13.1σ |
21.5 d −3.1 d |
49.5 d −5.7 d |
| Midden-NL | 36.9 d −9.1 d | 22.6 d −2.0 d | 51.6 d −3.6 d |
| Noord-NL | 58.7 d +12.7 d | 30.2 d +5.6 d | 79.1 d +23.9 d |
| Noordwest-NL | 30.5 d −15.5 d | 11.6 d −13.0 d | 62.7 d +7.5 d |
| Oost | 56.7 d +10.7 d | 30.1 d +5.5 d | 70.8 d +15.6 d |
| SpzNet AMC | 31.8 d −14.2 d | 19.4 d −5.2 d | 45.3 d −9.9 d |
| West | 51.0 d +5.0 d | 34.2 d +9.6 d | 67.9 d +12.7 d |
| Zuidwest-NL | 49.7 d +3.7 d | 29.8 d +5.2 d | 55.1 d −0.1 d |
| Zwolle | 66.0 d +20.0 d | 25.0 d +0.4 d | 50.8 d −4.4 d |
4.143 van 8.413 metingen overschrijden de Treeknorm.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Het landelijke gemiddelde daalde met −1.7 d — een breed positief signaal voor diagnostiek.
Compliance steeg met 0.6 procentpunt naar 43.5%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Compliance steeg met 3.4 procentpunt naar 66.6%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Ablatie (cardiologie) (Cardiologie (320)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 96.6 d terug naar 84.0 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.