Treeknorm-naleving zakt voor behandeling
53.7% van de metingen zit binnen norm — 2.2 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 46% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor polikliniekbezoek daalt met 0.9 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 51.6% over alle metingen heen. 316 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
53.7% van de metingen zit binnen norm — 2.2 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 46% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Bernhoven B.V. Uden | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 175 d | 88.6 d | +86.4 d | +86.7σ |
| Ziekenhuis Nij Smellinghe, locatie Drachten Drachten | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 120 d | 98.6 d | +21.4 d | +41.6σ |
| Elisabeth TweeSteden Ziekenhuis locatie Elisabeth, Tilburg Tilburg | CT Diagnostiek | 71 d | 4.9 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 45.1 d | Diagnostiek landelijk 24.3 d | Behandeling landelijk 55.8 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 40.0 d −5.1 d | 22.1 d −2.2 d | 41.0 d −14.8 d |
| Euregio | 55.9 d +10.8 d | 14.7 d −9.6 d | 59.1 d +3.3 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.013 van 4.415 metingen binnen norm
859 van 1.249 metingen binnen norm
1.200 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 18 feb 2025 (≈ 6 maanden geleden) zat 51.1% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 46.3%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Behandeling vanwege apneu (CPAP, operatieve behandeling) (kno, longgeneeskunde) (KNO (302) / Longgeneeskunde (322)) is in twee weken gestegen van 48.7 d naar 68.5 d. 22 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Zwolle op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 52.2 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De stijgende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Bron-systemen lopen vol — dit verdient een nadere blik per regio.
| +66.1 d |
| +29.6σ |
| Treant Zorggroep, locatie Scheper Emmen | Operatieve behandeling goedaardige aandoeningen van/rondom de anus (heelkunde, dermatologie) Behandeling | 321 d | 38.4 d | +282.6 d | +24.1σ |
| Ommelander Ziekenhuis Groningen Scheemda | Tonsillectomie en/of adenotomie (kno) Behandeling | 49 d | 32.3 d | +16.8 d | +19.3σ |
| St. Antonius Zkh, Zuwe Hofpoort Zkh, loc. Woerden Woerden | Echografie (radiologie) Diagnostiek | 14 d | 88.4 d | -74.4 d | -18.7σ |
| Ziekenhuisgroep Twente, locatie Almelo Almelo | Botdichtheidsmeting DEXA meting (radiologie) Diagnostiek | 2 d | 88.8 d | -86.8 d | -18.4σ |
| Deventer Ziekenhuis, locatie Deventer Deventer | Hartkatheterisatie (cardiologie) Behandeling | 83 d | 16.9 d | +66.1 d | +17.5σ |
| DC Klinieken Maastricht Maastricht | Anesthesiologie / Pijnbestrijding Polikliniekbezoek | 90 d | 4.2 d | +85.8 d | +17.1σ |
| Treant Zorggroep, locatie Scheper Emmen | Urologie - algemeen Polikliniekbezoek | 120 d | 33.4 d | +86.6 d | +15.8σ |
| Stichting BovenIJ Amsterdam | Vergruizing niersteen (urologie) Behandeling | 36 d | 11.6 d | +24.4 d | +15.6σ |
| Laurentius Ziekenhuis, locatie ROERMOND Roermond | Operatieve behandeling goedaardige aandoeningen van/rondom de anus (heelkunde, dermatologie) Behandeling | 68 d | 18.8 d | +49.2 d | +15.3σ |
20.0 d −4.3 d |
49.4 d −6.4 d |
| Midden-NL | 34.1 d −11.0 d | 27.1 d +2.8 d | 50.9 d −4.9 d |
| Noord-NL | 61.8 d +16.7 d | 28.2 d +3.9 d | 68.3 d +12.5 d |
| Noordwest-NL | 29.6 d −15.5 d | 15.0 d −9.3 d | 63.8 d +8.0 d |
| Oost | 53.1 d +8.0 d | 27.2 d +2.9 d | 70.5 d +14.7 d |
| SpzNet AMC | 30.2 d −14.9 d | 19.9 d −4.4 d | 48.2 d −7.6 d |
| West | 47.5 d +2.4 d | 31.9 d +7.6 d | 71.0 d +15.2 d |
| Zuidwest-NL | 48.8 d +3.7 d | 30.6 d +6.3 d | 57.8 d +2.0 d |
| Zwolle | 84.7 d +39.6 d | 28.8 d +4.5 d | 63.9 d +8.1 d |
3.826 van 7.898 metingen overschrijden de Treeknorm.
Compliance steeg met 2.1 procentpunt naar 45.6%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Compliance steeg met 2.2 procentpunt naar 68.8%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Sterilisatie man als zelfstandige verrichting (urologie, heelkunde) (Chirurgie (heelkunde) (303) / Urologie (306)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 57.8 d terug naar 40.2 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.