Treeknorm-naleving zakt voor polikliniekbezoek
43.3% van de metingen zit binnen norm — 5.3 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 57% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor diagnostiek daalt met 0.7 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 51.2% over alle metingen heen. 402 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
43.3% van de metingen zit binnen norm — 5.3 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 57% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Geleen) Geleen | Besnijdenis als zelfstandige verrichting (urologie, heelkunde) Behandeling | 95 d | 21.9 d | +73.1 d | +219.3σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Heerlen) Heerlen | Besnijdenis als zelfstandige verrichting (urologie, heelkunde) Behandeling | 95 d | 21.9 d | +73.1 d | +219.3σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Geleen) Geleen | Anesthesiologie / Pijnbestrijding Polikliniekbezoek |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 45.1 d | Diagnostiek landelijk 23.5 d | Behandeling landelijk 52.6 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 38.1 d −7.0 d | 20.3 d −3.2 d | 33.7 d −18.9 d |
| Euregio | 55.7 d +10.6 d | 14.2 d −9.3 d | 50.3 d −2.3 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.087 van 4.824 metingen binnen norm
905 van 1.362 metingen binnen norm
1.431 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 10 jun 2025 (≈ 6 maanden geleden) zat 48.7% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 44.5%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
58.3% van de metingen zit binnen norm — 1.2 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 42% boven de Treeknorm uitkomt.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
66.4% van de metingen zit binnen norm — 2.2 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 34% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijke gemiddelde voor Maag, darm en leverziekten - Algemeen (Maag, darm en leverziekten (318)) is in twee weken gestegen van 111.3 d naar 129.1 d. 109 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 38.3 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
| 73 d |
| 8.8 d |
| +64.2 d |
| +96.3σ |
| Medisch Spectrum Twente, locatie Oldenzaal Oldenzaal | Dermatologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 14 d | 27.9 d | -13.9 d | -48.2σ |
| Medisch Spectrum Twente, loc. Enschede Enschede | Dermatologie - Algemeen Polikliniekbezoek | 14 d | 27.9 d | -13.9 d | -48.2σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Geleen) Geleen | Diagnostische en/of therapeutische kijkoperatie knie (orthopedie) Behandeling | 85 d | 51.9 d | +33.1 d | +42.4σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Heerlen) Heerlen | Diagnostische en/of therapeutische kijkoperatie knie (orthopedie) Behandeling | 85 d | 51.9 d | +33.1 d | +42.4σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Heerlen) Heerlen | Gastroscopie Diagnostiek | 70 d | 115.6 d | -45.6 d | -27.3σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Geleen) Geleen | Gastroscopie Diagnostiek | 70 d | 115.6 d | -45.6 d | -27.3σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Heerlen) Heerlen | Colonscopie Diagnostiek | 70 d | 115.6 d | -45.6 d | -27.3σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Geleen) Geleen | Colonscopie Diagnostiek | 70 d | 115.6 d | -45.6 d | -27.3σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Heerlen) Heerlen | Initiële operatieve behandeling carpaal tunnel syndroom (heelkunde, orthopedie, plastische chirurgie) Behandeling | 58 d | 25.3 d | +32.7 d | +23.1σ |
18.8 d −4.7 d |
50.0 d −2.6 d |
| Midden-NL | 34.7 d −10.4 d | 26.0 d +2.5 d | 57.8 d +5.2 d |
| Noord-NL | 60.8 d +15.7 d | 29.7 d +6.2 d | 69.0 d +16.4 d |
| Noordwest-NL | 31.9 d −13.2 d | 17.7 d −5.8 d | 50.0 d −2.6 d |
| Oost | 47.8 d +2.7 d | 29.5 d +6.0 d | 59.3 d +6.7 d |
| SpzNet AMC | 28.8 d −16.3 d | 17.3 d −6.2 d | 45.9 d −6.7 d |
| West | 51.0 d +5.9 d | 27.6 d +4.1 d | 75.9 d +23.3 d |
| Zuidwest-NL | 51.1 d +6.0 d | 29.4 d +5.9 d | 54.5 d +1.9 d |
| Zwolle | 68.7 d +23.6 d | 25.8 d +2.3 d | 50.5 d −2.1 d |
4.216 van 8.639 metingen overschrijden de Treeknorm.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Mann-Kendall toetst de richting over de laatste 12 peildata onafhankelijk van het exacte niveau. De dalende beweging is significant (p < 0.05), wat betekent dat de richting waarschijnlijk geen ruis is. Verbetering houdt aan — vaak signaal van capaciteit-uitbreiding of betere triage.
Apexresectie(s) (kaakchirurgie) (Kaakchirurgie) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 51.7 d terug naar 40.5 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.