Treeknorm-naleving zakt voor diagnostiek
64.2% van de metingen zit binnen norm — 2.2 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 36% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor diagnostiek loopt op met 2.5 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 51.3% over alle metingen heen. 370 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
64.2% van de metingen zit binnen norm — 2.2 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 36% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Maasstad Ziekenhuis, loc. Rotterdam Rotterdam | CT Diagnostiek | 44 d | 8.4 d | +35.6 d | +68.8σ |
| Apeldoorn, Locatie Arnhemseweg Apeldoorn | Revalidatie Polikliniekbezoek | 77 d | 59.9 d | +17.1 d | +59.2σ |
| Saxenburgh Medisch Centrum, locatie Hardenberg Hardenberg | Maag, darm en leverziekten - Algemeen Polikliniekbezoek | 253 d | 273.3 d | -20.3 d |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 44.7 d | Diagnostiek landelijk 26.0 d | Behandeling landelijk 54.4 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 40.1 d −4.6 d | 20.9 d −5.1 d | 36.1 d −18.3 d |
| Euregio | 55.8 d +11.1 d | 18.3 d −7.7 d | 54.5 d +0.1 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
2.165 van 4.825 metingen binnen norm
882 van 1.373 metingen binnen norm
1.408 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Ter referentie: op 24 jun 2025 (≈ 6 maanden geleden) zat 49.9% van alle metingen onder 28 dagen. Vandaag is dat 44.5%.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +1.7 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-behandeling-verrichtingen.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Kindergeneeskunde - Algemeen (Kindergeneeskunde (316)) is in twee weken gestegen van 40.5 d naar 48.4 d. 120 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio West op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 36.7 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +2.5 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-diagnostiek-verrichtingen.
| -44.8σ |
| Ziekenhuis Rijnstate, locatie Elst Elst | Apexresectie(s) (kaakchirurgie) Behandeling | 28 d | 76.3 d | -48.3 d | -31.0σ |
| Sint Annaziekenhuis, locatie GELDROP Geldrop | Plastische Chirurgie - Oncologie Polikliniekbezoek | 28 d | 6.9 d | +21.1 d | +19.5σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Heerlen) Heerlen | Hartrevalidatie (revalidatiegeneeskunde) Behandeling | 19 d | 6.8 d | +12.2 d | +18.3σ |
| Tergooi locactie Hilversum Hilversum | Extractie gebitselement(en), niet in algehele anesthesie (kaakchirurgie) Behandeling | 22 d | 68.0 d | -46.0 d | -18.0σ |
| Tergooi locactie Hilversum Hilversum | Apexresectie(s) (kaakchirurgie) Behandeling | 22 d | 68.0 d | -46.0 d | -18.0σ |
| Dr. Binkhorst Eye Center B.V. Terneuzen | Oogheelkunde - Staar Polikliniekbezoek | 5 d | 0.1 d | +4.9 d | +17.0σ |
| Ziekenhuis Rijnstate, locatie Arnhem Arnhem | Apexresectie(s) (kaakchirurgie) Behandeling | 28 d | 67.0 d | -39.0 d | -16.7σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Heerlen) Heerlen | Primaire operatieve behandeling van afwijkingen van neustussenschot (kno) Behandeling | 200 d | 144.9 d | +55.1 d | +16.5σ |
| Zuyderland Medisch Centrum (locatie Geleen) Geleen | Primaire operatieve behandeling van afwijkingen van neustussenschot (kno) Behandeling | 200 d | 144.9 d | +55.1 d | +16.5σ |
19.0 d −7.0 d |
52.4 d −2.0 d |
| Midden-NL | 34.9 d −9.8 d | 26.2 d +0.2 d | 57.5 d +3.1 d |
| Noord-NL | 54.1 d +9.4 d | 30.6 d +4.6 d | 71.8 d +17.4 d |
| Noordwest-NL | 30.8 d −13.9 d | 17.9 d −8.1 d | 53.0 d −1.4 d |
| Oost | 50.7 d +6.0 d | 34.6 d +8.6 d | 60.7 d +6.3 d |
| SpzNet AMC | 32.7 d −12.0 d | 25.2 d −0.8 d | 47.4 d −7.0 d |
| West | 51.4 d +6.7 d | 32.9 d +6.9 d | 77.5 d +23.1 d |
| Zuidwest-NL | 50.4 d +5.7 d | 30.3 d +4.3 d | 60.4 d +6.0 d |
| Zwolle | 66.6 d +21.9 d | 30.1 d +4.1 d | 51.2 d −3.2 d |
4.223 van 8.678 metingen overschrijden de Treeknorm.
56.8% van de metingen zit binnen norm — 1.5 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 43% boven de Treeknorm uitkomt.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
Compliance steeg met 1.6 procentpunt naar 44.9%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Operatieve behandeling urine-incontinentie en/of blaasverzakking bij man (urologie) (Urologie (306)) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 110.5 d terug naar 70.5 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.