Treeknorm-naleving zakt voor behandeling
56.0% van de metingen zit binnen norm — 3.1 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 44% boven de Treeknorm uitkomt.
Het landelijk beeld voor behandeling loopt op met 2.0 dagen tegenover de vorige peildatum. Treeknorm-naleving zit op 66.0% over alle metingen heen. 319 ziekenhuis-verrichting-combinaties wijken zo sterk af van hun eigen patroon (|z| ≥ 3) dat ze handmatige aandacht verdienen.
Auto-gegenereerd uit de huidige peildatum — geordend op urgentie. Elk signaal is herleidbaar naar de cijfers eronder.
56.0% van de metingen zit binnen norm — 3.1 procentpunt minder dan vorige peildatum. Dat betekent dat 44% boven de Treeknorm uitkomt.
Solide lijn = historisch gemiddelde van alle instellingen per peildatum. Streepje = voorspelling op basis van helling × tail-EWMA, met 80%-betrouwbaarheidsband.
Landelijk gemiddelde per verrichting tussen vorige en huidige peildatum. Filter: minimaal 5 ziekenhuizen meten de verrichting, en het effect is ≥ 1 dag.
Eén regel per (instelling, verrichting). Filter: vorige meting ≥ 7 dagen, om triviale veranderingen weg te schalen.
Top z-scores: het verschil tussen huidige meting en het rollende gemiddelde van die specifieke combinatie instelling × verrichting, gedeeld door eigen sigma. |z| ≥ 2.5 betekent: aanzienlijk afwijkend van eigen baseline.
| Instelling | Verrichting | Nu | Eigen gem. | Δ | z-score |
|---|---|---|---|---|---|
| Buitenpolikliniek Carnisselande, Barendrecht Barendrecht | Gynaecologie - Incontinentie voor de vrouw Polikliniekbezoek | 16 d | 42.3 d | -26.3 d | -21.0σ |
| Spaarne Gasthuis Noord, loc. Haarlem Haarlem | Chirurgie (heelkunde) - Algemeen Polikliniekbezoek | 12 d | 1.5 d | +10.5 d | +20.1σ |
| Academisch Ziekenhuis Maastricht Maastricht | Operatieve behandeling meniscus en/of kniebanden (geen vers letsel, exclusief artroscopische behandeling) (heelkunde, orthopedie) |
Cellen kleuren ten opzichte van het landelijke gemiddelde voor het type-zorg. Donker oranje = relatief lange wachttijd in die regio; donker groen = relatief kort.
| ROAZ-regio | Polikliniek landelijk 29.1 d | Diagnostiek landelijk 19.6 d | Behandeling landelijk 60.5 d |
|---|---|---|---|
| Brabant | 27.1 d −2.0 d | 17.8 d −1.8 d | 53.4 d −7.1 d |
| Euregio | 29.5 d +0.4 d | 16.6 d −3.0 d | 55.3 d −5.2 d |
| Limburg |
Treeknorm is de wettelijke maximumwachttijd: 28 dagen voor polikliniek/diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Compliance = aandeel metingen binnen die norm.
3.114 van 4.672 metingen binnen norm
1.088 van 1.367 metingen binnen norm
1.197 van metingen binnen norm
Aantal metingen per dagen-bucket, gestapeld op type-zorg. Treeknorm-strepen markeren waar de norm overschreden wordt.
Aanvullende patronen — minder urgent, maar relevant voor wie de zorg in gaat.
Ziekenhuis × verrichting-combinaties met een |z-score| ≥ 3 — meer dan drie standaarddeviaties van hun eigen historische gemiddelde. Doorgaans single-events (terug naar normaal in volgende peildatum), maar herhaalde extremen in dezelfde verrichting verdienen onderzoek.
De briefing wordt bij elke pageload vers gegenereerd uit de actuele NZa-database. Deltas vergelijken huidige en vorige peildatum; trends gebruiken Mann-Kendall over de laatste ≤ 12 peildata; voorspellingen komen uit een eenvoudige helling-+-EWMA-ensemble met walk-forward-backtest; anomalieën zijn z-scores tegen de eigen rollende baseline van een (ziekenhuis × verrichting)-combinatie. Treeknorm-norms: 28 dagen voor polikliniek en diagnostiek, 49 dagen voor behandeling. Bron: open NZa-data, tweewekelijks ververst.
Het landelijke gemiddelde voor Volumereductieoperatie maag bij overgewicht (heelkunde) (Chirurgie (heelkunde) (303)) is in twee weken gestegen van 79.0 d naar 95.9 d. 21 ziekenhuizen meten deze verrichting; de stijging suggereert capaciteitskrapte buiten één enkele instelling.
In de huidige peildatum zit ROAZ-regio Noord-NL op 3 van de drie type-zorg boven het landelijke gemiddelde — gezamenlijk 46.0 d boven gemiddeld. Dit kan duiden op structurele capaciteitsdruk in de regio.
Tussen de vorige en huidige peildatum steeg het landelijke gemiddelde met +2.0 d. Dit raakt vrijwel alle regio's en type-behandeling-verrichtingen.
| 95 d |
| 16.7 d |
| +78.3 d |
| +19.9σ |
| Spaarne Gasthuis, hoofdlocatie Hoofddorp Hoofddorp | Chirurgie (heelkunde) - Algemeen Polikliniekbezoek | 11 d | 1.5 d | +9.5 d | +18.2σ |
| Spaarne Gasthuis, loc. Haarlem Haarlem | Chirurgie (heelkunde) - Algemeen Polikliniekbezoek | 10 d | 1.5 d | +8.5 d | +16.3σ |
| St. Antonius Zkh, Zuwe Hofpoort Zkh, loc. Woerden Woerden | Botdichtheidsmeting DEXA meting (radiologie) Diagnostiek | 3 d | 54.8 d | -51.8 d | -13.5σ |
| Laurentius Ziekenhuis, locatie ROERMOND Roermond | Longgeneeskunde - Algemeen Polikliniekbezoek | 14 d | 81.3 d | -67.3 d | -13.5σ |
| Isala Diaconessenhuis Meppel | Baarmoederhalsafwijkingen uitstrijkje (gynaecologie) Diagnostiek | 25 d | 14.7 d | +10.3 d | +12.7σ |
| Laurentius Ziekenhuis, locatie ROERMOND Roermond | Slaapapnoe diagnostisch onderzoek / screening (kno, longgeneeskunde, neurologie) Diagnostiek | 14 d | 80.0 d | -66.0 d | -11.9σ |
| St. Antonius Zkh, Zuwe Hofpoort Zkh, loc. Woerden Woerden | Kindergeneeskunde - Interne geneeskunde Polikliniekbezoek | 28 d | 14.4 d | +13.6 d | +10.8σ |
| St. Antonius Zkh, Zuwe Hofpoort Zkh, loc. Woerden Woerden | Kindergeneeskunde - Algemeen Polikliniekbezoek | 28 d | 14.4 d | +13.6 d | +10.8σ |
| St. Antonius Zkh, Zuwe Hofpoort Zkh, loc. Woerden Woerden | Kindergeneeskunde - Cardiologie Polikliniekbezoek | 28 d | 14.4 d | +13.6 d | +10.8σ |
10.3 d −9.3 d |
61.9 d +1.4 d |
| Midden-NL | 24.4 d −4.7 d | 24.3 d +4.7 d | 66.9 d +6.4 d |
| Noord-NL | 38.4 d +9.3 d | 24.5 d +4.9 d | 92.4 d +31.9 d |
| Noordwest | 20.0 d −9.1 d | 13.9 d −5.7 d | 54.0 d −6.5 d |
| Oost | 30.8 d +1.7 d | 20.9 d +1.3 d | 59.4 d −1.1 d |
| SpzNet AMC | 22.3 d −6.8 d | 19.2 d −0.4 d | 38.1 d −22.4 d |
| West | 39.8 d +10.7 d | 24.0 d +4.4 d | 68.0 d +7.5 d |
| Zuidwest-NL | 28.6 d −0.5 d | 20.0 d +0.4 d | 50.5 d −10.0 d |
| Zwolle | 43.5 d +14.4 d | 32.8 d +13.2 d | 75.2 d +14.7 d |
2.776 van 8.175 metingen overschrijden de Treeknorm.
Compliance steeg met 1.7 procentpunt naar 66.7%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Compliance steeg met 2.0 procentpunt naar 79.6%. Een gunstige beweging — vaak gedreven door enkele zware ziekenhuizen die hun achterstand inhalen.
Transgender zorg (Overige) liet de scherpste verbetering zien — landelijk van 205.3 d terug naar 180.5 d. Een mooie indicator dat de zorg voor deze verrichting weer ruimer wordt.